Sovos, Küresel Uyumluluğun Karmaşıklıklarını Karşılamak için Dolaylı Vergi Paketini Tanıttı

Kesintisiz çalışan uyumluluk teknolojileri sunan Sovos, şirketlerin küresel dolaylı vergi yükümlülüklerini yerine getirme şeklini modernize etmek için kapsamlı ve entegre bir çözüm olan Dolaylı Vergi Paketini tanıttı. Sovos Compliance Cloud’un bir parçası olan Dolaylı Vergi Paketi, işletmelerin hükümetler, alıcılar, tedarikçiler ve tüketicilerle olan tüm dolaylı vergi yükümlülüklerini yönetmelerini sağlıyor. 

Sovos CEO’su Kevin Akeroyd, birden fazla pazarda faaliyet gösteren veya yeni pazarlara girmek isteyen şirketlerin üç farklı zorlukla karşılaştığını belirtti: “Vergi oranları ve kurallarındaki farklılıklar; aylar sonrasından gerçek zamana kadar değişebilen raporlama tempoları ve işlem verileri için çok farklı belgeleme ve depolama gereksinimleri… Tüm bunlara ayak uydurmak, özellikle de farklı yükümlülükler için veya farklı ülkelerde birden fazla, bağlantısız method kullanıldığında, kaynaklar üzerinde muazzam bir yük oluşturuyor.”

Akeroyd sözlerine şöyle devam etti: “Sovos Dolaylı Vergi Paketi ile şirketler, vergi verileri için tek bir doğruluk kaynağından yararlanarak, uyumluluğu proaktif olarak yönetmek için sektördeki tek kapsamlı, küresel, her zaman ulaşılabilir entegre hizmetler paketine güvenebilirler.” 

80’den Fazla Ülkede Vergi Uyumluluğu Zorlaşıyor

Küresel işletmelerin yaklaşık yüzde 70’i, kuruluşlarının önümüzdeki iki yıl içinde vergi yönetimine daha fazla odaklanmasını bekliyor (kaynak: EY). Hükümetler, işlemleri gerçek zamanlı olarak izlemek ve dijital faturalamayı zorunlu hale getirmek için sürekli işlem kontrollerini (CTC’ler) ve diğer teknolojileri benimsedikçe, küresel olarak yaklaşık 19.000 vergi makamında gezinmek daha da karmaşık hale geliyor. 80’den fazla ülke halihazırda e-fatura gerekliliklerini benimsemiş durumda ve önümüzdeki yıllarda çok daha fazlasının benimsenmesi bekleniyor. “Tedarikten ödemeye” süreci, belge alışverişleri gibi iş süreçlerini optimize etmek için dijital dönüşüme büyük yatırım yapan küresel şirketlerin, maliyetleri ve riskleri yönetmeye devam ederken bu gereksinimlere de uyum sağlaması gerekiyor. Sovos Dolaylı Vergi Paketi, mevcut sistemleri değiştirmeye gerek kalmadan her zaman uyumluluk sağlayarak, şirketlerin teknoloji yatırımlarını en üst düzeye çıkarıyor. 

Sovos Dolaylı Vergi Paketi Özellikleri:

  • Sorunsuz Bağlantı: Sovos Embedded Integrations ve Sovos Connector Marketplace aracılığıyla işletmeler, en yaygın kullanılan 70’ten fazla kurumsal kaynak planlama (ERP) ve işlem yönetimi sistemindeki mevcut iş akışlarına dolaylı vergi uyumluluğunu yerleştirebilir ve işletmeniz için seçtiğiniz diğer uygulamalara entegre olabilir. Sovos Dolaylı Vergi Paketi, dünyanın dört bir yanındaki devlet vergi dairelerine yerleşik, sorunsuz bağlantı sunar.
  • Küresel Belirleme: Sovos’un Küresel Vergi Belirleme motoru, 195 ülkede Satış ve Kullanım Vergisi (SUT), Katma Değer Vergisi (KDV) ve Mal ve Hizmet Vergisi (GST) için otomatik, doğru vergi oranları ve kural güncellemeleri sağlar. Ayrıca önemli muafiyetleri anlamanıza ve doğrulamanıza ve denetim riskini azaltmanıza yardımcı olur.  
  • Sürekli İşlem Kontrolleri için E-Fatura Uyumluluğu: Sektör lideri B2B e-faturalama ve B2C e-makbuz özellikleri ile alacak ve borç hesapları süreçlerine işlem uyumluluğu ekleyebilirsiniz. İster PEPPOL ister Fransa’nın PDP gibi gelişmekte olan standartları için olsun, işletmeler Sovos Uyumluluk Ağına bir kez bağlanabilir ve ülkeye özgü dağıtımlar gerektiren diğer uyumluluk sağlayıcılarıyla büyük maliyet ve zaman taahhütlerinden kaçınarak dünya çapında dağıtım yapabilir.
  • Dosyalama, Raporlama ve İçgörüler: Satış Vergisi Dosyalama ve KDV Dosyalama özellikleri, küresel raporlama kapsamı sağlar. Özelleştirilebilir raporlama; periyodik raporlamalarda ve SAF-T yükümlülüklerinde süreçleri otomatikleştirmek, merkezileştirmek ve standartlaştırmak için gösterge tabloları, trend analizleri ve raporlar aracılığıyla, ayrıntılı işlem içgörüleriyle zenginleştirilmiştir. Şirketler, iş zekası ve diğer yerleşik analitik araçlarla içgörüler geliştirmek için tek bir veri kaynağından yararlanır.

Sovos’un Uyum Bulutu ve Dolaylı Vergi Paketi, 200’den fazla mevzuat değişikliği kategorisini izleyen ve raporlayan, bu değişiklikleri platforma kodlayan ve yaklaşan değişiklikleri belirlemek için devlet kurumlarıyla koordinasyon sağlayan 100’den fazla mevzuat danışmanı ve vergi uzmanından oluşan küresel bir ekip tarafından desteklenmektedir. Sektördeki başka hiçbir bulut yazılım sağlayıcısı bu bütünsel entegre çözümü sunmamaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir