Mahfi Eğilmez 727 milyar dolar oldu diyerek yeni rekoru açıkladı

Mahfi Eğilmez’in yazısına göre, Türkiye’nin toplam dış borç stoğu 500 milyar doları aşmış durumda ve bunun döviz cinsinden olan borçların miktarı ise 727 milyar dolara ulaşıyor.

Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Dr. Mahfi Eğilmez, son yazısında ülkenin dış borç konusunu detaylı bir şekilde inceledi.

Eğilmez’e göre, Türkiye’nin toplam dış borç stoğu 500 milyar doları aşmış durumda ve döviz cinsinden olan borçlarının miktarı ise 727 milyar dolara ulaşıyor.

Yazısında, genellikle dış borç stoku ve dış borç yükü (GSYH’ye oranla dış borç stoku) üzerinde yoğunlaştığımızı ifade ederek, bu sefer yurt içinde döviz cinsinden yapılan borçlanmaların da göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Eğilmez, okuyucularına bu durumu daha net gösterebilmek için tablolar kullandı. Bu tablolar, dövizle yapılan tüm borçları kapsayacak şekilde tasarlanmıştı. Ayrıca, 2024 Ocak ayı itibarıyla, bir yıl veya daha kısa vadeli dış yükümlülüklerin toplamının 225,4 milyar dolar olduğunu paylaştı.

Bu yükümlülüklerin, kamu kesimi, Merkez Bankası ve özel kesim kuruluşları arasında dağıldığını belirterek, özel kesime ait olan kısmın, bankalar ve reel sektör kuruluşlarının yükümlülüklerini içerdiğini açıkladı. Bu veriler, Türkiye’nin dış borçlarının boyutunu ve dağılımını daha detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir